środa, 16 grudnia 2009

Poziom technicznego uzbrojenia pracy.

Jednocześnie przemysł amerykański posiada najwyższą wydajność pracy w świecie. Wydajność .pracy w przemyśle przodujących krajów zachodnioeuropejskich kształtuje się przeciętnie w granicach 50— 60%> wydajności w amerykańskim przemyśle.'
Przeciętny poziom wydajności pracy oraz dalszy jego wzrost zależą od całego szeregu czynników, takich jak: poziom technicznego uzbrojenia pracy (czyli ilość maszyn i urządzeń produkcyjnych przypadających na jednego zatrudnionego), socjalistyczny stosunek do pracy, wyrażający się między innymi we współzawodnictwie pracy, organizacja pracy, przeciętny poziom kwalifikacji, określony zarówno przez wykształcenie, jak i nagromadzone doświadczenie w procesie produkcji, materialne zainteresowanie wytwórcy rezultatami pracy (czyli odpowiedni system organizacji płac, zapewniający pracownikowi wzrost jego zarobku w miarę wzrostu wydajności pracy), pko kredyt studencki itp.
Wymienione czynniki ściśle współdziałają ze sobą. Inwestycje rzeczowe nie są same przez się wystarczającym warunkiem zapewnienia wzrostu wydajności i tym samym odpowiedniego wzrostu dochodu narodowego. Równolegle musi następować wzrost wiedzy i umiejętności pracowników. Najdoskonalsze maszyny nie przyniosą efektu produkcyjnego bez fachowców. Jeśli wzrost wyposażenia technicznego wyprzedza podnoszenie poziomu kwalifikacji, prowadzi to do marnotrawstwa sprzętu i urządzeń. Dlatego tak wielką rolę odgrywają wydatki państwa na naukę i oświatę. Wiedza ludzka jest bowiem warunkiem rozwoju gospodarczego równie istotnym jak narzędzia pracy. W tym sensie szereg wydatków w sferze nieprodukcyjnej, przeznaczonych na rozwój nauki, oświaty, ochrony zdrowia, na rozbudowę urządzeń zapewniających wypoczynek itp., przyczynia się do wzrostu wydajności pracy i w sposób pośredni wpływa na wzrost dochodu narodowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz